Sanal Mağaza Müşterileri Neden Sepeti Terk Ediyor?

Sanal mağaza sahiplerinin canını en çok sıkan konulardan biri sepete atıldığı halde, satın alınmayan ürünlerdir. Bu konuda haksız da değiller, çünkü onların da bildiği gibi bu ürünlerin satın alınmış olması sanal mağaza karlılığını oldukça önemli bir oranda artırabilir. Peki, müşteriler neden sanal mağazanızda beğenip, satın almaya karar verdikleri ürünü almaktan son anda vazgeçerler? Sanal mağaza sepet terk oranlarını azaltmak için neler yapılabilir, ayrıntılı olarak inceleyelim.

Sanal Mağazanızda Satın Alma İçin Gereken İşlemleri Azaltın

E-ticaret müşterileri genellikle teknolojiyi yakından takip eden, teknolojinin nimetlerinden yararlanmak isteyen ve zamanı kıymetli müşterilerdir. Daha açık söyleyecek olursak işleri tıkır tıkır yürüsün, vakitleri boşa harcanmasın isterler. Dolayısıyla sanal mağazanızda satın alma işlemlerini ne kadar kısa tutarsanız o kadar iyi. Müşterilerinizi gereksiz bilgiler girmek zorunda bırakmayın. Teslimat adresi, fatura adresi ve ödeme bilgilerini aynı sayfada sunmaya çalışın. Eğer farklı sayfalardaysa sayfalar arası geçişin yeterince hızlı olduğundan emin olun. Daha önce sanal mağazanızdan alışveriş yapan müşterilerin adres bilgilerinin otomatik yüklenmesini sağlayın, ancak değişiklik varsa giriş yapmak durumunda kalsınlar.

Sepette Kötü Sürpriz Yapmayın

Bazı sanal mağaza sahipleri KDV gibi ek ücretleri sepette eklemektedir. Bu durum da hesapladığından daha fazla ücret ödemek durumunda olan müşterilerin alışverişten vazgeçmesine sebep olmaktadır. Aynı şekilde sepette eklenen kargo bedeli de müşterilerin hoşuna giden bir durum değildir. Kargo bedelinin ne kadar olduğunu önceden belirtmenizde ve belli bir tutarın üstündeki müşterilere ücretsiz kargo uygulaması yapmanızda fayda var.

Ödeme Seçeneklerini Zenginleştirin

Elektronik ticaret sitelerinde müşterilerin sepeti terk etmelerinin bir diğer sebebi de istedikleri ödeme yönteminin onlara sunulmamasıdır. Ödeme seçenekleriniz arasında kredi kartı, ön ödemeli kartlar, havale, EFT, kapıda ödeme gibi pek çok seçeneğin olmasına özen gösterin.

Sanal Mağazanızı Terk Eden Müşteriye Daha Sonra Ulaşın

Sanal mağazanızı ziyaret edip, sepete ürün atan ama alışverişi tamamlamayan müşteri hala satın alma gerçekleştirebilir. Sonuçta ürünü beğendi, ama tereddüte düştü. Eğer birkaç saat içerisinde ona ürünü hatırlatmayı denerseniz, yeni bir ürünü beğenmeden satın almayı tamamlayabilir. E-posta ile kaldığı yerden işlemine devam edebileceği linki göndermek gibi yeniden pazarlama reklamları da bu konuda oldukça etkili olmaktadır.

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.