ELEKTRONİK TİCARETTE RAKİPLERİNİZİ NASIL GEÇERSİNİZ?

Büyük bir ivmeyle büyüyen elektronik ticaret sektöründe rekabet de hızla artıyor. Eğer sizinle aynı ya da benzer ürünler satan rakipleriniz varsa rekabetle başa çıkmakta ve pazardan pay almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Elbette rakipler arasından sıyrılmak ve satışları arttırmak da mümkün. Yapmanız gereken doğru strateji eşliğinde bazı pazarlama çalışmalarına ağırlık vermek. Biz de bu yazımızda ne tür pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmeniz gerektiğine değineceğiz.   

Marka Bilinirliği Yaratın

Düşünülenin aksine satın alma çoğu zaman duygusal bir eylemdir. İnsanlar bazen aynı ürünü 3 katı fiyatına alırlar; daha iyi olduğu için değil, o mağazadan ya da markadan alışveriş etmeyi sevdikleri için. Tüketiciyle duygusal bağ kurmak için bir marka hikâyesi yaratın ve bu hikâyeyi e-ticaret sitenizde, sosyal medyanızda, e-postalarınızda kısacası tüm pazarlama faaliyetlerinizde anlatın. Mesela Penti ağırlıklı olarak genç kadınları hedef alan ve kendisini şıklık, rahatlık, enerji ve mutlulukla bağdaştıran bir markadır ve bunu başta sosyal medya olmak üzere tüm mecralarında hissettirmektedir.

İçeriğinizde Fark Yaratın

Tabii farklı olmanız ve pazardaki müşterilerin dikkatini çekmeniz önemli. Bunun için, ürün içeriklerini çok iyi hazırlamanız gerekiyor.

  • Ürün açıklamalarında müşteri gibi düşünüp, müşterinin aklına gelecek soruları cevaplamalısınız. (mesela dekoratif bir sehpa satıyorsanız, müşteri ürünün estetiği kadar ölçüleriyle de ilgilenecektir) 
  • Aynı ürünü satan birçok marka aynı sade bazen de çok kaliteli olmayan ürün görselini kullanıyor. Sadece sizde olan, orijinal ürün görselleri kullanmanız dikkat çekmenizi sağlar. Mesela bardak satıyorsanız standart boş ürün görseli yerine, su dolu içine meyve parçaları atılmış bir bardak fotoğrafı daha çok dikkat çeker.
  • Ürün videolarının çok işe yarayacağını unutmayın.

Sanal mağazanızda etkili ürün içerikleri oluşturmak için dikkat etmeniz gerekenleri buradan okuyabilirsiniz.

Sepeti Terk Edenleri Tekrar Kazanın

Her elektronik ticaret sitesinde sepeti terk eden müşteriler söz konusudur ve bu müşterileri kazanmak çoğu zaman yeni müşteri kazanmaktan daha kolaydır. Sonuçta bu kişiler bir kere ürünü beğenmiş ve almak istemişler ve bir sebepten vazgeçmişler. Kararsızlık sürecinde rakip sitelerde de geziniyor olabilirler.  Bu kişilere göndereceğiniz sms veya e-maillerle onlara yapacağınız küçük bir jest (o satışa yönelik indirim) alışverişi tamamlamalarını sağlayabilir.

Müşteri Sadakatini Arttırın

Elektronik ticaret sitenizden bir kere alışveriş yapan bir müşterinin tekrar alışveriş yapma olasılığı yüksektir. Bu olasılığı biraz daha arttırmak için bir sonraki alışverişte kullanılmak üzere vereceğiniz kişiye özel kuponlar ya da puan biriktirme imkânı sağlamanız müşteri sadakatini arttıracaktır.

Müşteri Hizmetlerini Geliştirin

Müşteri memnuniyeti her türlü ticarette kilit noktadır. Üstelik e-ticaret operasyonel bir takım sorunlara müsait bir iştir. Mesela kargo şirketinin siparişi geciktirmesine bir şey yapamayabilirsiniz ama müşteri arayıp, siparişinin geciktiğini söylediğinde sempatik bir sesle ve çözüm odaklı bir anlayışla hizmet sunmak müşteri memnuniyetini sağlayacaktır.  

E - Bülten

Sürekli gelişen ürün özelliklerine ve teknolojimize ayak uydurun. E-postanızı girin ve bültenimize abone olun.